noty    omówienia     okruchy

 

NIRVANA INCORPORATED

 

Pięć najważniejszych projektów zajmujących teoretycznie nieskończoną uwagę Maharishiego to:

 

1.  SZCZĘŚCIE BLOKU WSCHODNIEGO

Maharishi rozprzestrzenia Medytację Transcendentalną na nietknięty dotąd rynek wschodnioeuropejski. Jego legiony zasilili ostatnio adepci medytacji z Węgier, Estonii, Polski i Związku Radzieckiego. Według Karen Melik - Semonian, ucznia Maharishiego wyznaczonego do działalności w ZSRR grupa medytacyjna praktykuje w odległości 200 metrów od Kremla pozytywnie wpływając na Gorbaczowa. Maharishi powiedział nam: jedźcie do Armenii i zapobiegajcie wojnie domowej, to wypowiedź jednego z członków zespołu, który nauczał Medytacji Transcendentalnej wśród 35000 ofiar pogromów i trzęsienia ziemi w Armenii.

 

2.  LEWITUJĄCE MIASTO DLA LEWITUJĄCYCH

W ostatnim roku ruch Medytacji Transcendentalnej rozpoczął wyznaczanie stref utopii. Korporacja Rozwoju Nieba na Ziemi Maharishiego rozważa utworzenie pięćdziesięciu wspólnot w Ameryce Północnej, wolnych od przestępstw, zanieczyszczeń i stresów. Każde takie Miasto Nieśmiertelnych będzie naśladowało zasady architektury wedyjskiej: jeden dom na akr, nietoksyczne materiały budowlane, bogate ogrody. Pokoje mają być tak rozmieszczone, aby światło i świeże powietrze napływały do nich swobodnie. Terminale komputerowe zapewnią całą wiedzę w każdym domu. Cena takiej rezydencji sto pięćdziesiąt tysięcy dolarów. Niemedytujący mile widziani.

 

3.  UZDROWIENIE DLA DOBRZE ZANIEDBANYCH

Najnowszym trendem Medytacji Transcendentalnej jest medycyna Maharishi Ayur - Vedic, zaszczepiona już w dwudziestu pięciu krajach. Z terapeutami tej medycyny spotkały się między innymi Margaret Thatcher i Elizabeth Taylor. Ayur - Vedic uczy, jak zachować długowieczność i jak uwolnić ciało od chorób. Metody leczenia to między innymi: masaże olejkiem sezamkowym, ziołowe dodatki do potraw, wonne kąpiele parowe i serenady grane na sitar.

 

4.  WIELKIE USPOKOJENIE

Naśladowcy Maharishiego wierzą,  że tak jak jedna para drgających widełek może wprowadzić w wibrację drugą, tak medytacja grupowa może wpłynąć na losy świata, oplatając go wstęgą szczęśliwości. W sierpniu 1990 roku prezydentowi Bushowi przesłany został 412. stronicowy plan: po zainwestowaniu w Medytację Transcendentalną biliona dolarów, Stany Zjednoczone zaoszczędzą dzięki jej działaniu 135 bilionów dolarów w ciągu trzech lat, a to dzięki osiągniętemu w wyniku medytacji spadkowi bezrobocia, przestępczości i zanikowi wojen. Po otrzymaniu pieniędzy Maharishi ma nadzieję utworzyć dwie grupy medytacyjne, składające się z 8000. członków każda, które czuwać będą nad zapewnieniem pokoju światowego.

 

5.  TRANSCENDENCJA DLA MAS

Entuzjaści Medytacji Transcendentalnej twierdzą, że sponsorzy korporacji inwestują w tworzenie parków Vedaland w Brazylii, Kanadzie, Holandii, Japonii i w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy ma być otwarty w 1993 w Orlando, w Stanach. Planowany jest jako park cudów o wyższym niż wysoki poziomie technicznym. Będzie tam budowla lewitująca na wysokości 15. stóp ponad stawem, tunel czasu przenoszący podróżnych od Wielkiego Prawybuchu aż do Końca Wieczności, rydwan na sto dwadzieścia osób, lądujący na gigantycznym płatku róży, przenoszący się później do jednej z jej komórek, następnie do DNA, a w końcu do drobin struktury atomu. Szczęśliwej podróży!

 

LIFE, listopad 1990

 


bruLion - wybór tekstów